Ułatwienia dostępu


foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zespół Szkół w Strzegomiu ul. Krótka 6, 58-150 Strzegom sekretariat@zsstrzegom.pl (74)6494870

Zespół Szkół w Strzegomiu

"Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia"

 

 

Wszystko zaczęło się jeszcze w lutym 2022 roku, kiedy to w Zespole Szkół w Strzegomiu pojawiła się informacja o projekcie dla szkół ponadpodstawowych o wyżej wymienionym tytule, realizowanym przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Wówczas wypełniliśmy wniosek zgłoszeniowy i wysłaliśmy go do Warszawy. Na początku marca 2022 roku pojawiły się wyniki rekrutacji. Okazało się wtedy, że jako jedyna szkoła z terenu Dolnego Śląska znaleźliśmy się na liście 16 „wygranych” szkół z całej Polski - na ponad 100 zgłoszeń.

Projekt był rozłożony na trzy terminy czasowe - nasza szkoła wzięła udział w ostatniej, trzeciej turze, w okresie od lutego do czerwca 2023 roku.

Cała formuła projektu składała się z 4 bloków tematycznych prowadzonych zdalnie. Każdy blok składał się z 2 godzin wykładu online oraz 2 godzin warsztatów online. Na zakończenie projektu odbyły się podsumowujące zajęcia stacjonarne u nas w szkole. Warto w tym miejscu zaprezentować tytuły poszczególnych bloków tematycznych:

1. Plantacyjna „gorączka złota”. Globalne zmiany w rolniczym użytkowaniu ziemi, 2. Czy tracimy lód pod nogami? 3. Czy klimat miasta można „poprawić”?, 4. Masz jakiś problem? Nie jesteś sam! Patologia społeczna w ujęciu geograficznym.

Po każdym wykładzie nasza młodzież miała przygotować zadania, które później prezentowała na zajęciach warsztatowych online.

Ostatnie, stacjonarne spotkanie odbyło się w ramach tzw. Seminarium podsumowującego udział w projekcie, na który przybyli goście - wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego - dr Anna Dudek i dr hab. Tomasz Wites. Ponadto, w spotkaniu wzięli udział uczniowie klas ósmych z placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom wraz z nauczycielami geografii oraz młodzież z Zespołu Szkół w Strzegomiu. Podczas seminarium podsumowano w formie prezentacji każdy blok tematyczny. Uczestnicy projektu wyraźnie podkreślali w swoich zadaniach zrealizowany cel. Widoczne było zrozumienie przez uczniów wszystkich ważnych procesów przyrodniczych i społeczno-gospodarczych, które występują we współczesnym świecie i które w najbliższej przyszłości mogą stawać się lub już są problematyczne. Na koniec prezentacji młodzież podkreśliła tytuł projektu w innym brzmieniu, wnioskując: "Zrozumieliśmy ZNANE, dostrzegliśmy NIEZNANE, po prostu wiemy, że GEOGRAFIA świetnie i perfekcyjnie TŁUMACZY ŚWIAT". Młodzież przygotowała również cztery tablice ze zdjęciami z poszczególnych prac wykładowo-warsztatowych, które były wizualizacją realizacji projektu. Po prezentacji odbył się Quiz dla uczniów spoza projektu, którzy za swoją aktywność otrzymali dyplomy.

Na koniec spotkania wieńczącego cały projekt przedstawiciele Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na ręce Roberta Wójtowicza, dyrektora szkoły, wręczyli certyfikat udziału w projekcie, a młodzież otrzymała pamiątkowe upominki.

Po seminarium nasi goście z Warszawy mieli okazję zwiedzić po części Strzegom, po którym oprowadzili ich uczniowie kl. 3 EG, służąc jako „lokalni młodzi przewodnicy po naszej Małej Ojczyźnie”.

Niewątpliwie ogromne zaangażowanie młodzieży w całe przedsięwzięcie było dużą dawką nowej wiedzy z zakresu geografii, którą zapewne wykorzystają w praktyce i pozostanie na długo w ich pamięci.

Uczestnikami projektu realizowanego w Zespole Szkół w Strzegomiu była klasa 3 EG (technikum ekonomiczno-górnicze), zaś szkolnym koordynatorem Renata Dziurla

STATYSTYKI od 17.V.2022

0189276
DzisiajDzisiaj134
WczorajWczoraj824
W tym tygodniuW tym tygodniu2933
W tym miesiącuW tym miesiącu134
Wszystkich wizytWszystkich wizyt189276
Twoje IP: 44.197.101.251
Zalogowanych teraz: 0
Gości online: 4

Kamera: Strzegom, Rynek


SSID:
OSE_INTERNET

hasło:
OSE@int3rnet
Certyfikaty SSL i instrukcje:
ose.gov.pl/certyfikaty-ose

.: ADRES I KONTAKT

ZESPÓŁ SZKÓŁ W STRZEGOMIU
ul. Krótka 6
58-150 Strzegom
powiat: świdnicki
województwo: dolnośląskie

Sekretariat - (74) 649 48 70
sekretariat@zsstrzegom.pl

Księgowość - (74) 649 48 80
ksiegowosc@zsstrzegom.pl

Adres ESP (skrytki ePUAP)
/ZS_Strzegom
lub
/ZS_Strzegom/SkrytkaESP

NASZ
OFICJALNY KANAŁ

Google Maps:
50.958906,16.3430979

.: PROJEKTY

Szkoła uczestniczy w projektach

"Dlatego TU mieszkam"

"Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II"
współfinansowanym ze środków
Unii Europejskiej

w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego

Modernizacja Kształcenia Zawodowego EFS

Staże i praktyki zagraniczne
dla osób kształcących się i szkolących zawodowo

Realizacja Programu Ekologicznego pt.
„Rozumiem i wdrażam zrównoważony rozwój w Gminie Strzegom”
w Zespole Szkół w Strzegomiu


Copyright © 2023 Zespół Szkół w Strzegomiu Rights Reserved.

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.