Jesteś tutaj: Strona główna
Ułatwienia dostępu
Już ponad połowa pobytu w Dublinie za nami. Projekt „On the way to the future – w drodze do przyszłości” przebiega sprawnie i radośnie, a oprócz pracy na praktykach młodzież zdobywa też inne bezcenne doświadczenia.
W dniu 27 marca 2019 praktykanci odwiedzili Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie. Była to wielka, aczkolwiek bardzo miła niespodzianka dla uczestników projektu, której inicjatorką była pani Laura Rychlik. Uczniowie Technikum Handlowego zostali powitani przez pana Łukasza Chimiaka – Pierwszego Radcę, Kierownika Referatu Polityczno-Ekonomicznego, który rozmawiał z młodzieżą na temat ich wrażeń z pobytu w Irlandii oraz odpowiadał o zadaniach Ambasady.
Dalszą część spotkania poprowadzili: pan Michał Dzięgielewski – Menager Marketingu największej sieci sklepów ze wschodnioeuropejską żywnością, Dyrektor do spraw rozwoju radia TRD w Dublinie, jednocześnie założyciel Zrzeszenia Fotografów i Videografików w projekcie Go Production oraz pan Piotr Kasperkiewicz z referatu do spraw ekonomiczno – społecznych przy Ambasadzie RP w Dublinie.
Zaplanowane krótkie spotkanie szybko przerodziło się w żywą dyskusję i trwało prawie trzy godziny , a gdyby nie inne obowiązki, byłoby z pewnością jeszcze dłuższe. Pan Dzięgielewski od razu nawiązał świetny kontakt z młodzieżą, dzięki czemu zapanowała miła, wesoła atmosfera. Wiele pytań i równie wiele odpowiedzi stało się niepowtarzalną lekcją, wymianą wrażeń, spostrzeżeń i poglądów. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób znaleźć pracę w Irlandii, jakie umiejętności, cechy charakteru i predyspozycje trzeba w sobie wypracować, żeby osiągnąć sukces w życiu zawodowym. Pan Kasperkiewicz opowiedział młodzieży o kosztach życia w Irlandii: ubezpieczeniach, podatkach, rachunkach i zarobkach w poszczególnych branżach. Panowie zdradzili też sekrety o zawodach i szkoleniach, w które warto inwestować. Rozmawialiśmy też na temat personal branding – czyli jak wykreować markę, jak budować wizerunek własny lub firmy, żeby być nie tylko dostrzeżonym, ale też wybranym i docenionym przez potencjalnych kontrahentów, co jest podstawą warsztatu dobrego handlowca.
Młodzież opuściła mury Ambasady „na głębokim wdechu”. Sięgamy wysoko, pukamy głośno, jesteśmy (!) - podbudowani, zmotywowani, uskrzydleni. I z bagażem nowej bezcennej wiedzy ruszamy dalej… w drogę do przyszłości.
Z Dublina
Laura Rychlik