Jesteś tutaj: Strona główna
Ułatwienia dostępu
„Barbórka” to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary. W Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Strzegomiu, już od siedmiu lat, odbywają się uroczyste akademie z okazji „Dnia Górnika”.
Na uroczystość zostali zaproszeni górnicy, skalnicy, przedstawiciele branży kamieniarskiej, przedsiębiorcy regionu strzegomskiego i miasta Strzegomia. Swoją obecnością zaszczycili nas: Ryszard Chęciński, Antoni Larczyński, Stanisław Sitarz i Bogusław Skolak – członkowie Zarządu Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, Aleksandra Skolak – Przewodnicząca Rady Fundacji „Bazalt” w Strzegomiu, Dorota Borkowska – prezes WiK-u, Katarzyna Zontek – Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego „KWARC” w Kostrzy, Włodzimierz Balcerek – Przedsiębiorca Transportowy, Michał Firlej – rzeczoznawca kamieniarski, właściciel Laboratorium Badania Kamienia i Kruszyw w Strzegomiu, Jacek Major – wiceprezes Fundacji „Bazalt”, Jan Makara – Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego „GRABINEX” w Strzegomiu, Krzysztof Molenda – Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego „GRANIT” S.A. oraz Jerzy Zysk – Rzeźbiarz Kamienia.
Wyjątkowym momentem, a zarazem wielką niespodzianką, podczas tegorocznej „Barbórki” było nadanie stopnia górniczego dla nauczycieli przedmiotów górniczych w Zespole Szkół. Pani Renata Dziurla i Pan Jacek Sozański otrzymali stopień „Inżyniera Górniczego III Stopnia”. Jest to wyróżnienie przyznawane na podstawie „USTAWY o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych”.
W tym roku już po raz drugi oficjalną częścią barbórkowego spotkania w Zespole Szkół w Strzegomiu był obrzęd tzw. „Skoku przez skórę”. Jest to górniczy zwyczaj mający na celu oficjalnie przyjąć młodych adeptów w górniczy stan. Dwunastu uczniów klasy 4 TGO stanęło do uroczystego wstąpienia w szeregi braci górniczej. Do pasowania zaproszono: Promotora – Starą Strzechę Ryszarda Chęcińskiego, na Asesorów – zasłużone Stare Strzechy Bractwa Gwareckiego – Bogusława Skolaka i Antoniego Larczyńskiego, a na Mistrza - Stanisława Sitarza. „Młode lisy” prosili chórem m.in.: „Po zdobyciu wstępnej wiedzy i zapoznaniu się z zaszczytną pracą górników, przychodzimy prosić Was o przyjęcie nas do świetnego stanu górniczego”, a następnie przyrzekali: „Przyrzekamy na honor naszej szkoły, wiernie stać na straży godności stanu górniczego, stać karnie w szeregach polskich górników”. Po całej procedurze „skoku przez skórę” każdy z adeptów otrzymał pamiątkowy dyplom. Cały obrzęd był doniosłym akcentem podkreślenia pięknej tradycji, która zapoczątkowana została w naszej szkole przez Pan Bogusława Skolaka i Pana Antoniego Larczyńskiego.
Ponadto, podczas akademii sześć osób z klasy 3TGO, z rąk Pana Michała Firleja, otrzymało Certyfikaty udziału w cyklu zajęć laboratoryjnych. Pokazano również prezentację multimedialną o tradycjach górniczych i działaniach TGO w trakcie ośmiu lat istnienia kierunku, które nie ograniczają się tylko do zajęć w szkole, ale także do aktywnego uczestnictwa w wielu wyjazdach przedmiotowych czy zaangażowania w szkolną i lokalną działalność. Na koniec dyrektor szkoły – Pan Robert Wójtowicz oraz zastępca dyrektora – Pani Dorota Sozańska, wręczyli wszystkim gościom podziękowania za dotychczasową współpracę. Po akademii wszyscy obecni wzięli udział w biesiadzie. Był czas na słodki poczęstunek, konkursy oraz odtańczenie „Trojaka”. Już tradycyjnie radosnym akcentem było wspólne śpiewanie piosenek górniczych, m.in. ze słowami adekwatnymi dla regionu lokalnego: „Ja, dolnośląski pieron spod Strzegomia, wydobywam granit każdego dnia …”, a przy tym nie zabrakło również tańców biesiadnych.
Uroczystość przygotowaną pod kierunkiem nauczycieli: Renaty Dziurli i Agnieszki Oleszko, przy pomocy Elżbiety Milańczyk i Jacka Sozańskiego, poprowadzili uczniowie - przedstawiciele klas technikum górnictwa odkrywkowego: Zuzanna Kornaś i Dominik Fornal.
Sympatyczna atmosfera towarzyszyła dobrym humorom wśród wszystkich uczestników, jak i odczucie prawdziwego świętowania kolejnego „Dnia Górnika” w Zespole Szkół w Strzegomiu.